Nabídku z celého realitního trhu a spektra najdete na reality.name. Pokud chcete info na téma bez realitky a pronájem bytu pak jděte na vlastnici.cz.Novostavba versus starý rodinný dům

 

Je novostavba pro vás to pravé? Dům, který splňuje současné nároky v oblasti energetické účinnosti a designu.... Nebo dát raději přednost staršímu domu, který si v případě potřeby rekonstrukcí přizpůsobíte vašim současným potřebám a novým trendům v bydlení?

 

To je základní otázka, kterou si klade mnohý budoucí kupující a možná patříte mezi ně. Odpověď na ni bude pravděpodobně záviset na vašich finančních možnostech, na vašich prioritách a preferencích ve vztahu k energetické účinnosti, funkčnosti uspořádání obytných prostor atp., na vašem životním stylu, ale také třeba na vašich schopnostech, co se týká případných úprav a oprav ve starším domě. Roli může hrát i otázka zhodnocení kapitálu.

 

Pro starší dům může hovořit například lokalita. Třeba jste si vybrali konkrétní městskou čtvrť, ve které byste rádi bydleli a ve které je novostaveb nedostatek nebo nejsou vůbec k dispozici. Můžete si pak koupit starší dům, který přebudujete nebo jej zbouráte a místo něj na pozemku postavíte dům nový. Třeba jste kutil a baví vás sledovat, jak se staré přetváří v nové, jak se váš nový domov postupně mění, i když to trvá dlouho a stojí to peníze. Existuje řada dalších důvodů, pro které se můžete rozhodnout pro starší dům.

 

Pokud jste se ještě nerozhodli, čemu dát při pořizování nového domova přednost, zda novostavbě či staršímu domu, třeba vám v rozhodování pomůže náš stručný přehled výhod, které nabízí novostavby.

 

 

  • Energetická úspora

Novostavby dnes musí splňovat daleko přísnější normy, co se týká jejich energetické náročnosti, než tomu bylo ještě před pár lety. Certifikace energetické náročnosti budov se vztahuje na zdi, střechy, okna, dveře atd. Pokud tedy chcete do budoucna ušetřit na nákladech za energie, pak je novostavba rozhodně lepší volbou. V případě staršího domu můžete samozřejmě ledacos v tomto ohledu vylepšit, ale je to nákladné a je možné, že ani po větších zásazích nedosáhnete takové úrovně, jakou nabízí právě novostavby.

 

  • Flexibilita, spoluutváření

Pokud kupujete starší dům, dostanete to, co již bylo vybudováno. Tím máme na mysli např. výšku stropů, dispozice, velikost místností – např. malá kuchyně, malá koupelna, menší okna atd. Některé nedostatky můžete samozřejmě změnit, ale bude vás to stát poměrně značnou sumu peněz. Některé nedostatky se vám odstranit nepodaří, např. ne každou zeď můžete zbourat, abyste změnili dispozici bytu.

Naproti tomu novostavby jsou jednak řešeny tak, že odpovídají současným trendům v bydlení (např. obývací pokoj a kuchyň v rámci jednoho prostoru). A pokud je dům ještě ve výstavbě, pak se jako kupující můžete dokonce podílet na jeho konečné podobě.

 

  • Minimální dodatečné náklady

Zařízení a vybavení novostavby je zcela nové. To je důležité zvláště u dražších komponentů, jako jsou střecha, okna, podlahy, dveře, topení, klimatizace, ohřívače vody, kuchyňské spotřebiče, vnější nátěry, vnitřní nátěry atd. Kromě toho, na všechno se poskytuje záruka, někdy až 10 let.

Pokud kupujete starší dům či byt, mohou všechny tyto věci, nebo některé z nich, dosluhovat a bude potřeba už během prvních pár let jejich užívání investovat do jejich výměny či obnovy, což může být velmi nákladné.

 

  • Bezpečnost

Novostavby jsou oproti starším domům kvalitnější např. z hlediska požární bezpečnosti. Je to věc používaných materiálů  a různých bezpečnostních prvků a zařízení.

 

  • Podmínky hypotéky

Developerské firmy mají často partnery mezi hypotečními institucemi a jsou schopny pro vás zajistit hypotéku na míru a třeba i nestandardních podmínek. Jsou schopny pomoci vám s jejím vyřízením tak, aby vše ohledně financování do sebe zapadlo. V případě pořizování starší nemovitosti si financování koupě zajišťujete na vlastní pěst.

 

  • Zůstatková hodnota

Možná plánujete strávit ve vašem novém domově mnoho následujících let, ale věřte, že důvodů, pro které se lidé stěhují je skutečně mnoho. Jak se rodina rozrůstá, je potřeba větší dům, nebo naopak děti odejdou a rodiče tak potřebují něco menšího, lidé se stěhují za prací atd.  Může se i vám stát, že budete z nějakého důvodu potřebovat dům či byt prodat. Pokud uvažujete takhle, pak nejspíš upřednostníte pořízení novostavby před bytem či domem ve starší zástavbě. Pokud si nyní pořídíte starší nemovitost, za pět, sedm let bude zřejmě problém ji prodat právě z důvodu jejího stáří a opotřebování. Zatímco nemovitost, kterou dnes koupíte, včetně jejího vybavení, budou i za pár let stále nové a plně funkční, tudíž i žádoucí.

 

 

Rozhodnutí, zda si pořídíte starší dům či novostavbu, budete muset nakonec učinit sami. My jsme vám zde předložili pouze část otázek, na které si budete muset odpovědět, abyste došli k rozhodnutí, které bude pro vás to správné a výhodné.

Datum publikace: 6.7.2013


Více článků z kategorie Články

Více článků z kategorie Články 
Kontakt: info@rodinnedomy.net
Rodinné domy