Nabídku z celého realitního trhu a spektra najdete na reality.name. Pokud chcete info na téma bez realitky a pronájem bytu pak jděte na vlastnici.cz.Rodinný dům, hypotéka, stavba, pozemek a nový občanský zákoník

 

Od nového roku 2014 bude platit nový občanský zákoník a s ním se změní i chápání toho jak vnímat pozemek a stavbu na něm. Dosud je možné chápat pozemek a stavbu právnicky jako dvě samostatné jednotky. S novým občanským zákoníkem přijde změna. S rokem 2014 se stavby začnou stávat součástí pozemku a napříště se již nebudou do katastru psát jako dvě nemovitosti, ale sloučí se do jedné.

Stavíte na cizím pozemku? Toto je pro vás

Jestliže jste majitel domu na pozemku někoho jiného nemusíte se bát. Má to své ale. S novým občanským zákoníkem získáte předkupní právo na pozemek onoho majitele a on na oplátku získá předkupní právo na váš rodinný dům. Tzn. Pokud jeden z vás bude prodávat, musíte si vzájemně nabídnout buď RD nebo pozemek navzájem.

Pokud se nic měnit nebude bude váš dům považován za zvláštní věc. Jestliže máte na rodinný dům hypotéku nic se měnit nebude.

A zde musíme upozornit, že pozemek může být ve vlastnictví i např. příbuzných či manželky..Vždy to bude komplikace zejména začnou u rozestavěných rodinných domů.

Na takový rodinný dům totiž nepůjde provést zápis do katastru nemovitostí.

Pokud budete stavět na pozemku někoho jiného, musíte od tohoto majitele získat souhlas. Tzv. právo stavby. Nebo „zcelit“ vlastnictví..tzn k rozestavěnému domu získáte pozemek.

Jestliže nyní chcete začíst nebo jste začali se stavbou RD pak utíkejte na katastr a do banky a rychle vyřiďte co jde.

Pokud toto nestihnete budete mít možná problémy s hypotékou

Do konce roku musíte mít postavené obvodové zdi do prvního nadzemního podlaží jinak váš dům do katastru nezapíší a nedojde ke vzniku samostatné stavby a tak se od ledna 2014 stane vaše stavba majetkem majitele pozemku. V případě, že to nestihnete, ale dokážete, že průtahy nebyly vaší vinou a že stavba stála podle dřívějších předpisů pak vám to uznají. Co však poté bude katastr požadovat ještě není zcela jisté. Každopádně pokud stavba nebude po 1.l1.2014 zapsána v katastru nebude ji možné dát jako zástavu např. kvůli hypotéce.

Další záležitostí je, že v případě stavby RD již nebude možné zastavit bance pouze rozestavěný rodinný dům, ale také pozemek na němž stojí. Podmínky bank nyní sice ještě nejsou zcela jasné, ale bance budete při hypotéce nuceni ručit daleko větším nemovitým majetkem než dosud.

V případě rozestavěného RD bude nejspíše nutné nejprve zastavit pozemek pro první čerpání a ve chvíli kdy nestihnete vyčerpat v druhé fázi na stavbu do konce roku 2013 tak můžou nastat problémy s čerpáním hypotéky a úvěr bude ohrožen.

Jak to bude se stavebnímui firmami?

U nových RD stavěných stavebními firmami asi problémy nebudou neboť stavební firmy budou prodávat RD i pozemek dohromady.

V případě, že bude pozemek ve vlastnictví kupce a nechá si stavět od stavební firmy, pak stavba bude postupně přecházet do vlastnictví majitele pozemku, což je rovněž bezproblémové.

V případě pronajatého pozemku je třeba mít s majitelem uzavřeno právo stavby. Klient pak od stavební firmy koupí RD a od majitele pozemku (např. obec) si odkoupí pozemek.

 

Hypotéky vyřízené do konce roku 2013 se budou řídit starým občanským zákoníkem.

Je však třeba stihnout zapsat rozestavěnou stavbu do katastru, jinak banka nemůže vzít zástavu rozestavěnou stavbu (ta nepůjde zapsat do katastru) a nebude ji moci průběžně financovat, ale až po kolaudaci zpětně. Pokud stavíte na cizím pozemku zajistěte si právo stavby. Jinak hypotéka také nezískáte.

 

Jak se vyhnout problémům?

  1. zcelte vlastnictví stavby a pozemku pod jednoho vlastníka
  2. do konce roku 2013 dostavte aspoň první nadzemní podlaží a podejte návrh na zápis do katastru. Pokud nestihnete zdokumentujte stav pro další dokazování a pozdější zápis se zpětnou platností
  3. U cizího pozemku si předjednejte a dohodněte ve smlouvě o budoucí smlouvě, že s vámi majitel pozemku uzavře smlouvu o právu stavby
  4. Pokud stavíte společně např. na pozemku jednoho z manželů nebo dalších příbuzných úplně jim nevěřte. Při určité souhře okolností byste o svůj rodinný dům mohli přijít a ten by se stal majetkem vašeho příbuzného-majitele pozemku.

 

Datum publikace: 16.10.2013


Více článků z kategorie Články

Více článků z kategorie Články 
Kontakt: info@rodinnedomy.net
Rodinné domy